Cei de la Direcția Regională Drumuri și Poduri Craiova au pus mai multe covoare antiderapante în promiximitatea trecerilor de pietoni pe DN 56C.
”Pentru a crește gradul de siguranța al pietonilor, ce traversează regulamentar, SDN Severin realizează covoare antiderapante în proximitatea trecerilor de pietoni pe DN 56C. Rolul acestor covoare antiderapante este acela de a micșora distanța de frânare, datorită rugozității mari, cât și acela de a atenționa conducătorii auto, pe lângă semnalizarea verticală, că se apropie de o trecere de pietoni”, anunță cei de la DRDP Craiova.