Tinerii adulți care nu au o dietă adecvată și se simt încolțiți de depresie ar trebui să își modifice regimul alimentar.
În cadrul unui studiu, realizat pe femei și bărbați cu vârste între 17 – 35 de ani, s-a constatat că atunci când au adopat o dietă sănătoasă, după 3 săptămâni, li s-au redus simptomele de depresie sau stările de tristețe.
Alimentația echilibrată este mai efectivă, în unele cazuri, decât medicamentele.
În general, dieta recomandată în astfel de cazuri este cea mediteraneană, adică multe legume, fructe (de 2 – 3 ori pe zi), cereale integrale, proteine, pește, nuci, alune, semințe, ultei de măsline, turmeric și scorțișoară.